
Mechanizm rozwoju choroby nie jest jeszcze do końca poznany. Uważa się jednak, że za silny, pulsujący ból głowy odpowiada nagły skurcz naczyń mózgowych. Nowoczesne leczenie migreny opiera się na stosowaniu leków doraźnych – przerywających atak migreny oraz leków profilaktycznych – zapobiegających kolejnym nawrotom. W tej drugiej grupie leków szczególne miejsce zajmuje magnez. Jego niski poziom (hipomagnezemia) może bowiem zaburzać odpowiednie napięcie tętnic mózgowych, prowadząc do ich patologicznego skurczu i wystąpienia bodźca bólowego.
Wiele badań naukowych potwierdza zasadność stosowania magnezu w profilaktyce napadów migreny. Jego skuteczność potwierdzono w różnych grupach pacjentów - u dorosłych, dzieci i młodzieży oraz u kobiet z migreną występującą w okresie okołomenstruacyjnym. Szczególną grupą chorych są kobiety w ciąży, gdyż migrena z uporczywymi wymiotami, może zagrażać życiu płodu, a ograniczone pole manewru w wyborze leków znacznie osłabia skuteczność leczenia migreny. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Federacji Neurologii (EFNS) magnez i witamina B6 zajmują ważne miejsce wśród leków zapobiegającym napadom migreny, a w przypadku kobiet w ciąży magnez jest jedynym obok paracetamolu dopuszczalnym lekiem w jej terapii. Badacze wskazują również na dziennie zapotrzebowanie magnezu w poszczególnych grupach wiekowych: u dzieci zalecane dobowe zapotrzebowanie na magnez w diecie (RDA) jest zależne od wieku. Dla dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia – 80 mg/dobę, od 4. do 8. roku życia – 124 mg, w wieku od 9. do 13. roku życia – 240 mg/dobę, dla chłopców od 14. do 18. roku życia – 410 mg/dobę, dla dziewcząt – 310 mg/dobę.>
mgr farm. Artur Rakowski
Poznaj produkty Magne B6:
- Zawadzka M, Pilarska E. Preparaty magnezu w leczeniu migreny – przegląd wybranego piśmiennictwa. Neurologia dziecięca 2012: 21: 35-39.
- Evers S. et al. EFNS guideline on the drug treatment of migraine – revised report of an EFNS task force. European Journal of Neurology 2009: 16: 968-981.
MAT-PL-2101082-1.0-04/2021