Post media

WPŁYW NIEDOBORU MAGNEZU NA MIGRENĘ

Strona główna > Objawy niedoborów > WPŁYW NIEDOBORU MAGNEZU NA MIGRENĘ

Napady migreny z powodu dużej intensywności bólu, znacznie ograniczają nasze codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo nieprzyjemne objawy współtowarzyszące – światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki oraz mdłości potrafią dodatkowo sparaliżować nasze obowiązki zawodowe i domowe.

Mechanizm rozwoju choroby nie jest jeszcze do końca poznany. Uważa się jednak, że za silny, pulsujący ból głowy odpowiada nagły skurcz naczyń mózgowych. Nowoczesne leczenie migreny opiera się na stosowaniu leków doraźnych – przerywających atak migreny oraz leków profilaktycznych – zapobiegających kolejnym nawrotom. W tej drugiej grupie leków szczególne miejsce zajmuje magnez. Jego niski poziom (hipomagnezemia) może bowiem zaburzać odpowiednie napięcie tętnic mózgowych, prowadząc do ich patologicznego skurczu i wystąpienia bodźca bólowego.

Wiele badań naukowych potwierdza zasadność stosowania magnezu w profilaktyce napadów migreny. Jego skuteczność potwierdzono w różnych grupach pacjentów - u dorosłych, dzieci i młodzieży oraz u kobiet z migreną występującą w okresie okołomenstruacyjnym. Szczególną grupą chorych są kobiety w ciąży, gdyż migrena z uporczywymi wymiotami, może zagrażać życiu płodu, a ograniczone pole manewru w wyborze leków znacznie osłabia skuteczność leczenia migreny. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Federacji Neurologii (EFNS) magnez i witamina B6 zajmują ważne miejsce wśród leków zapobiegającym napadom migreny, a w przypadku kobiet w ciąży magnez jest jedynym obok paracetamolu dopuszczalnym lekiem w jej terapii. Badacze wskazują również na dziennie zapotrzebowanie magnezu w poszczególnych grupach wiekowych: u dzieci zalecane dobowe zapotrzebowanie na magnez w diecie (RDA) jest zależne od wieku. Dla dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia – 80 mg/dobę, od 4. do 8. roku życia – 124 mg, w wieku od 9. do 13. roku życia – 240 mg/dobę, dla chłopców od 14. do 18. roku życia – 410 mg/dobę, dla dziewcząt – 310 mg/dobę.

mgr farm. Artur Rakowski

Poznaj produkty Magne B6:

ZOBACZ PRODUKTY

 

MAT-PL-2101082-1.0-04/2021

Do góry