Post media

WPŁYW MAGNEZU NA NASZE ZDROWIE PSYCHICZNE

Strona główna > Objawy niedoborów > WPŁYW MAGNEZU NA NASZE ZDROWIE PSYCHICZNE

Magnez jest jednym z najważniejszych biopierwiastków - znajduje się w każdej żywej komórce i jest niezbędny do działania ponad 6800 enzymów. Niedobór magnezu sprawia, że nasze mięśnie, serce i nerwy nie mogą pracować prawidłowo. Również zdrowie psychiczne uzależnione jest od odpowiedniej podaży tego pierwiastka. Kiedy go zabraknie jesteśmy drażliwi, psychicznie wyczerpani i bardziej skłonni do płaczu, a także mamy trudności z koncentracją.

Magnez spełnia niebagatelną rolę w naszym układzie nerwowym. Już przy nieznacznym jego niedoborze pojawiają się zaburzenia koncentracji i tzw. pseudobezsenność, czyli stan w którym sen jest powierzchowny i często przerywany. W przypadku długotrwałego, niewystarczającego przyjmowania magnezu z pożywieniem mogą pojawić się również silne bóle głowy, a nawet zaburzenia orientacji i omamy!

Niedobór magnezu, stale utrzymujący się stres oraz zwichrowane procesy adaptacyjne (odpowiedzialne za odporność na negatywne bodźce) mogą prowadzić do rozwoju stanów depresyjnych. Badania dowodzą, że na nasz układ nerwowy ma wpływ stale zmieniające się stężenie magnezu w organizmie w ciągu dnia – na godziny wieczorne przypada najwyższa jego zawartość, a w godzinach porannych odnotowuje się spadek jego stężenia w osoczu. Jest to o tyle niekorzystne, że niedobór tego makroelementu prowadzi do spadku produkcji 5-hydroksytryptofanu – związku, który bierze czynny udział w syntezie serotoniny – nazywanego nieprzypadkowo – "hormonem szczęścia". Badacze sugerują również, że niedobór magnezu może prowadzić do rozregulowania zegara biologicznego, za sprawą niekorzystnego wpływu na melatoninę – odpowiedzialną za rytm snu i czuwania.

Jak zdążyliśmy dostrzec magnez łączy ze sobą wiele, wzajemnie zależnych od siebie procesów, które w stanie równowagi (homeostazy) działają sprawnie i bez zakłóceń. Równowaga ta warunkuje prawidłowe wydzielanie neuroprzekaźników, odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów nerwowych i prawidłową pracę całego układu nerwowego.

mgr farm. Artur Rakowski

Poznaj produkty Magne B6:

ZOBACZ PRODUKTY

 

MAT-PL-2101082-1.0-04/2021

Do góry