Post media

ROLA MAGNEZU W CIĄŻY

Strona główna > Dla kogo MAGNE B6? > ROLA MAGNEZU W CIĄŻY

Ciąża to szczególny okres – zarówno dla przyszłej mamy, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka. W tym czasie wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmu na podstawowe składniki odżywcze (białka, węglowodany i tłuszcze) oraz witaminy i składniki mineralne.

Dostarczenie kobiecie ciężarnej wyżej wymienionych składników jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego przebiegu ciąży i porodu.

Według wielu ekspertów ds. żywienia człowieka optymalne spożycie magnezu powinno oscylować na poziomie 4-12 miligramów na kilogram masy ciała. Zapotrzebowanie to wzrasta o 35% w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących, szczególnie od 2. trymestru. Wtedy zapotrzebowanie na magnez wynosi 450-600 miligramów na dobę. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnych, które prowadzą do wydalania tego pierwiastka wraz z moczem oraz zwiększonym poborem magnezu przez płód. Akumulację magnezu przez płód szacuje się na ok. 8 miligramów dziennie. Do mleka trafia średnio 25 miligramów magnezu na dobę. W takich przypadkach bardzo ważna jest odpowiednia jego podaż, by pokryć zapotrzebowanie matki i dziecka.

Rola magnezu w ciąży, życiu płodowym i w okresie niemowlęctwa

Magnez przyspiesza proces kostnienia, zwiększając odporność na złamania, a w życiu prenatalnym uczestniczy w rozwoju układu kostnego u płodu. Niedobory magnezu mogą prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, które jest szczególnie niebezpieczne w okresie ciąży. Długo utrzymujące się nadciśnienie >140/90 może wywołać stan przedrzucawkowy, a nawet zatrucie ciążowe!

Zbyt mała podaż magnezu, a w następstwie zbyt niskie jego stężenie we krwi może prowadzić do uwalniania tego pierwiastka z jego głównego rezerwuaru tj. mięśni. Mogą wystąpić wtedy nieprzyjemne skurcze kończyn dolnych, drżenia i osłabienie mięśni. Ciąża ze względu na stale zmieniające się stężenia hormonów sprzyja wahaniom nastroju i pojawiającej się drażliwości.

Magnez wpływa również na pobudliwość mięśni gładkich – w tym mięśni macicy. Z tego względu jeden z jego związków – siarczan magnezu stosowany jest jako lek tokolityczny, czyli hamujący czynność skurczową macicy. Monitorowanie poziomu magnezu w okresie ciąży jest bardzo ważne, gdyż w skrajnych przypadkach niedoboru tego pierwiastka może dojść do przedwczesnego porodu.

W ostatnich latach wielu autorów zwraca uwagę, że magnez podawany przed urodzeniem może wykazywać działanie ochronne na komórki nerwowe (działanie neuroprotekcyjne) noworodków z niską masą urodzeniową.

Magnez bierze udział w syntezie wielu niezbędnych w okresie płodowym związków m.in. witaminy D, która z kolei wiąże wapń w układzie kostnym, przyczyniając się do prawidłowego rozwoju kośćca Bogatym źródłem magnezu jest kakao, słonecznik, migdały, kasza gryczana, rośliny strączkowe, orzechy, ryż i płatki owsiane. Należy jednak mieć na uwadze, że magnez z produktów spożywczych jest słabo przyswajalny – ze względu na różnorodność form chemicznych (przewaga form nieorganicznych) przyswaja się tylko 50% spożytej ilości.

mgr farm. Artur Rakowski

Poznaj produkty Magne B6:

ZOBACZ PRODUKTY

 

MAT-PL-2101082-1.0-04/2021

Do góry