
Zmęczenie może objawiać się na wiele różnych sposobów. W przypadku wysiłku fizycznego, na skutek utraty wielu jonów (m.in magnezu) dochodzi do niedotlenienia, nagromadzenia ubocznych produktów przemiany materii w mięśniach, wystąpienia skurczów i osłabienia siły mięśniowej. Właściwym w tym przypadku działaniem jest przywrócenie równowagi elektrolitowej poprzez dostarczenie do organizmu jonów sodu, potasu i magnezu.
Nasze narządy zmysłów również mogą odczuwać zmęczenie. Mówimy wtedy o zmęczeniu sensorycznym. Na skutek hałasu, złego oświetlenia lub nieprzyjemnej woni dochodzi do obciążenia narządów zmysłów, które słabiej odpowiadają na bodźce. Istotną rolę w tym procesie odgrywa poziom magnezu, który reguluje pracę soczewki i siatkówki oraz wspomaga węch i słuch.
W okresie przemęczenia nasz układ nerwowy nie działa prawidłowo. Spada szybkość reakcji i zdolność analitycznego myślenia. Dodatkowo obciążenie emocjonalne – stres i niepokój nasilają utratę elektrolitów, które pełnią rolę regulatorów centralnego układu nerwowego. Niedobór magnezu na przykład przekłada się na spadek syntezy neuroprzekaźników – m.in serotoniny oraz wpływa negatywnie na wewnętrzny zegar biologiczny.
Zmęczenie powinno być dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym, pod wpływem którego powinniśmy się na chwilę zatrzymać, znaleźć wewnętrzny spokój i zregenerować siły przed kolejnym wyzwaniem. Nie zapominajmy w tym czasie o odpowiedniej ilości spożywanych płynów, dostarczaniu organizmowi utraconych elektrolitów i technikach relaksacyjnych.
mgr farm. Artur Rakowski
Poznaj produkty Magne B6:
- Gortat M. Biodostępność magnezu i jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Nauki Przyrodnicze 2013; 2: 27-36
- Alraek T etal. Complementary and alternative medicine for patients with chronic fatigue syndrome: A systematic review. BMC Complementary and Alternative Medicine 2011; 11:87
MAT-PL-2101082-1.0-04/2021