Post media

NIEDOBÓR MAGNEZU A ZMĘCZENIE

Strona główna > Objawy niedoborów > NIEDOBÓR MAGNEZU A ZMĘCZENIE

Zmęczenie jest reakcją obronną organizmu na przeciążenie i nadmierny bodziec psychiczny i fizyczny. Jest dla nas pierwszym sygnałem, że przestajemy być efektywni, a założone działania przerastają możliwości adaptacyjne (przystosowawcze) naszego organizmu.

Zmęczenie może objawiać się na wiele różnych sposobów. W przypadku wysiłku fizycznego, na skutek utraty wielu jonów (m.in magnezu) dochodzi do niedotlenienia, nagromadzenia ubocznych produktów przemiany materii w mięśniach, wystąpienia skurczów i osłabienia siły mięśniowej. Właściwym w tym przypadku działaniem jest przywrócenie równowagi elektrolitowej poprzez dostarczenie do organizmu jonów sodu, potasu i magnezu.

Nasze narządy zmysłów również mogą odczuwać zmęczenie. Mówimy wtedy o zmęczeniu sensorycznym. Na skutek hałasu, złego oświetlenia lub nieprzyjemnej woni dochodzi do obciążenia narządów zmysłów, które słabiej odpowiadają na bodźce. Istotną rolę w tym procesie odgrywa poziom magnezu, który reguluje pracę soczewki i siatkówki oraz wspomaga węch i słuch.

W okresie przemęczenia nasz układ nerwowy nie działa prawidłowo. Spada szybkość reakcji i zdolność analitycznego myślenia. Dodatkowo obciążenie emocjonalne – stres i niepokój nasilają utratę elektrolitów, które pełnią rolę regulatorów centralnego układu nerwowego. Niedobór magnezu na przykład przekłada się na spadek syntezy neuroprzekaźników – m.in serotoniny oraz wpływa negatywnie na wewnętrzny zegar biologiczny.

Zmęczenie powinno być dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym, pod wpływem którego powinniśmy się na chwilę zatrzymać, znaleźć wewnętrzny spokój i zregenerować siły przed kolejnym wyzwaniem. Nie zapominajmy w tym czasie o odpowiedniej ilości spożywanych płynów, dostarczaniu organizmowi utraconych elektrolitów i technikach relaksacyjnych.

mgr farm. Artur Rakowski

Poznaj produkty Magne B6:

ZOBACZ PRODUKTY

 

MAT-PL-2101082-1.0-04/2021

Do góry