Post media

NIEDOBÓR MAGNEZU A STRES

Strona główna > Objawy niedoborów > NIEDOBÓR MAGNEZU A STRES

Postęp cywilizacji sprawił, że żyjemy dłużej i wygodniej, ale jednocześnie jesteśmy bardziej samotni i zagubieni. Tempo życia powoduje, że jesteśmy pochłonięci rywalizacją oraz przywaleni nadmiarem obowiązków w pracy. Ogromna ilość otaczających nas stresorów sprawia, że nie jesteśmy w stanie przed nimi uciec. Tymczasem nawet mobilizujący stres, jeśli utrzymuje się zbyt długo lub pojawia za często, może zaszkodzić. Dlatego też trzeba w porę uchwycić moment, kiedy stres zaczyna działać na naszą niekorzyść.

Stres jest reakcją organizmu na nagle zmieniające się otoczenie – wypadek losowy, wyzwanie lub problem rodzinny czy zawodowy. Jeśli trwa krótko – jego skutki są pozytywne i działają na nas mobilizująco. Problemem jest jednak stale utrzymujący się stan napięcia, gdyż wtedy zaczyna negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Trudno jednoznacznie określić objawy stresu, gdyż każdy organizm reaguje na niego inaczej. U jednych pojawia się niepokój, bezsenność i spadek koncentracji, a u innych wzmożony apetyt czy kłopoty żołądkowe. Długo utrzymujący się stres może doprowadzić do rozwoju stanów lękowych – czyli stale utrzymującego się niepokoju o nieokreślonym źródle.

Błędne Koło Stresu

Udowodniono, że niedobór magnezu skutkuje zmniejszeniem odporności na stres, rozdrażnieniem, rozregulowaniem rytmu snu i czuwania oraz utratą koncentracji. Wszystkie te procesy prowadzą jednocześnie do pogłębiania się niedoboru (skutek nasila przyczynę!). W przypadku magnezu i jego wpływie na nasz układ nerwowy możemy mówić o błędnym kole pomiędzy jego niedoborem a stresem. Niedobór magnezu może spowodować stres w organizmie, podczas gdy sam stres z kolei zwiększa niedobór magnezu. Jony tego pierwiastka biorą udział ponadto w biosyntezie neuroprzekaźników w naszym mózgu – w tym "hormonu szczęścia" serotoniny (5-HT). W przypadku jego niedoborów może dojść do niedostatecznej produkcji 5-HT – a to z kolei przekłada się na wzrost zachowań impulsywnych, wybuchów agresji i bezsenności.

Nie czekajmy, aż stres zrobi w organizmie prawdziwe spustoszenie. Pierwszych sygnałów nie należy bagatelizować, gdyż za długotrwały stres wcześniej czy później przyjdzie nam zapłacić. Jego następstwa mogą pojawić się nawet po kilku latach i być źródłem wielu schorzeń i zaburzeń.

mgr farm. Artur Rakowski

Poznaj produkty Magne B6:

ZOBACZ PRODUKTY

 

MAT-PL-2101082-1.0-04/2021

Do góry