Post media

MAGNEZ DLA SENIORÓW

Strona główna > Dla kogo MAGNE B6? > MAGNEZ DLA SENIORÓW

Magnez jest niezbędnym biopierwiastkiem w organizmie starzejącego się organizmu. Mimo to w tej grupie wiekowej obserwuje się spadek jego poziomu w organizmie. Spowodowane jest to starzeniem się różnych układów, rozwojem chorób przewlekłych i niedostateczną dietą.

Proces starzenia się organizmu zaczyna się stosunkowo wcześnie.

Choć zmiany na początku są niezauważalne, a sam proces starzenia zachodzi bardzo wolno, po pewnym czasie nabiera rozpędu. U ludzi starszych dochodzi do demineralizacji kości, skóra traci sprężystość i odpowiednie uwodnienie, osłabia się zdolność koncentracji i zapamiętywania, upośledzeniu ulegają procesy regeneracji i detoksykacji. Okres starzenia sprzyja również niedoborom magnezu, gdyż ludzie starsi narzekają na brak łaknienia i pragnienia. Z tego względu do organizmu dostaje się zbyt mała ilość jonów magnezowych. Ponadto nieprawidłowo pracujące nerki powodują utratę elektrolitów i wody.

Magnez jest niezbędny dla rozwoju kości i ich mineralizacji, szczególnie u ludzi starszych. U kobiet w okresie pomenopauzalnym na skutek niedoboru estrogenów może pojawić się osteoporoza. Związki magnezu wchodzące w skład kości zwiększają ich odporność na złamania. Znaczenie magnezu w kościotworzeniu jest równie ważne jak wapnia. Oprócz mineralizacji magnez zapewnia właściwą regenerację kości i przyspiesza ich przebudowę. Niedobór magnezu wywołuje przedwczesne starzenie się kości. Z kolei zwiększenie zawartości magnezu w kościach o 1% powoduje dwukrotny wzrost ich gęstości.

Wiele osób starszych cierpi na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Tymczasem magnez zmniejsza przewodnictwo i pobudliwość serca, zapobiegając jego niedotlenieniu i niedokrwieniu. Odgrywa również rolę fizjologicznego czynnika przeciwzakrzepowego, zapobiegając tym samym tworzeniu się zakrzepów.

Ludzie po pięćdziesiątym roku życia narzekają na wzmożoną drażliwość i niepokój lub stany obniżonego nastroju. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku suplementacja magnezu, który jest jonem o działaniu uspokajającym. Zmniejsza on pobudliwość komórek nerwowych, reguluje wydzielanie neuroprzekaźników oraz reguluje rytm dobowy snu i czuwania. Procesowi starzenia podlegają również narządy zmysłów, w tym zmysł wzroku. Magnez uczestniczy w fizjologii siatkówki, zapobiegając nadmiernemu uwodnieniu soczewki oraz jej zmętnieniu. Wspomaga również węch i słuch.

Niedobór magnezu w diecie i jego wzmożona eliminacja wraz z moczem u osób starszych, powoduje uwalnianie jego rezerw z mięśni. Tym samym pogorszeniu ulega przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i pojawią się bolesne kurcze różnych partii mięśni – głównie łydek, ud, rąk i powiek. Dobrym rozwiązaniem w tego typu objawach jest przyjmowanie przez dłuższy okres dobrze przyswajalnego związku magnezu.

Jak widać, magnez jest niezbędnym pierwiastkiem w organizmie osoby starszej. Spowalnia bowiem on procesy starzenia, łagodzi ich przebieg oraz zapobiega rozwojowi wielu chorób przewlekłych – w tym cukrzycy, depresji, migreny czy miażdżycy.

mgr farm. Artur Rakowski

Poznaj produkty Magne B6:

ZOBACZ PRODUKTY

 

MAT-PL-2101082-1.0-04/2021

Do góry