
Zachwianie równowagi hormonalnej w okresie okołomenopauzalnym skutkuje wystąpieniem szeregu dolegliwości.
Jednym z najwcześniejszych objawów są uderzenia gorąca powstające na skutek nagłego rozszerzenia się naczyń krwionośnych w obrębie karku i szyi. Towarzyszy im nadmierna potliwość, uczucie zmęczenia, drażliwość i kłopoty z zasypianiem. U niektórych kobiet predysponowanych genetycznie może rozwinąć się zespół metaboliczny, a nawet nowotwór szyjki macicy. Innym powikłaniem menopauzalnym są zaburzenia uwapnienia kości i kościotworzenia – które mogą być przyczyną patologicznych złamań i zwyrodnienia stawów biodrowych.
Oprócz hormonalnej terapii zastępczej oraz stosowania leków roślinnych bogatych w fitoestrogeny, ważne miejsce w łagodzeniu objawów klimakterium ma suplementacja magnezem. Pozwala ona na wyrównanie zaburzeń elektrolitowych w organizmie kobiety, reguluje odpowiednie napięcie ścian naczyń krwionośnych, wspiera przewodnictwo nerwowo-mięśniowe oraz wchodzi w skład hydroksyapatytu – czyli minerału kości, stanowiącego 60-70% masy kości. Magnez znajduje również zastosowanie w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów psychicznych w okresie menopauzy – depresji, uczucia napięcia i drażliwości.
mgr farm. Artur Rakowski
Poznaj produkty Magne B6:
- Bednarek-Tupikowska et al. Stężenia wapnia i magnezu w surowicy i krwi pełnej u kobiet po menopauzie przyjmujących terapię estrogenową lub estrogenowo-gestagenową. Przegląd Menopauzalny 2007; 2: 83-89
MAT-PL-2101082-1.0-04/2021