Post media

LEK CZY SUPLEMENT

Strona główna > Dla kogo MAGNE B6? > LEK CZY SUPLEMENT

Mnogość preparatów magnezowych jest ogromna. Na polskim rynku dostępnych jest aż 139 suplementów diety oraz zaledwie 17 produktów leczniczych z magnezem do stosowania doustnego [1, 2]. Liczby te przyprawiają o zawrót głowy. Jak zatem spośród tak licznej grupy, wybrać właściwy dla siebie preparat? Suplement diety czy może lek?

Podstawowym kryterium wyboru preparatu magnezowego powinna być wiedza o tym, czy preparat ten jest lekiem czy suplementem diety. Dlaczego jest to tak ważne i czym właściwie różnią się od siebie te produkty? Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplementy diety traktowane są jako środki spożywcze. Są one przeznaczone dla osób zdrowych, które chcą uzupełnić swoją niedoborową dietę w składniki mineralne lub odżywcze 3. Powodem przyjmowania suplementów diety z magnezem jest uzupełnienie diety w ten pierwiastek, ale z zastrzeżeniem, że dieta ta nie może być zastąpiona suplementami. Naszym celem jest prawidłowe konstruowanie zbilansowanych, zdrowych posiłków. Co innego kliniczny niedobór magnezu w organizmie przebiegający często z hipomagnezemią (zmniejszeniem stężenia całkowitego magnezu w surowicy krwi), który jest traktowany jako stan chorobowy 4. Gdy lekarz zdiagnozuje u pacjenta niedobór magnezu, a zrobi to na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz badań dodatkowych wówczas powinien ustalić powód dlaczego tak się stało, nierzadko leczyć poważną chorobę, która do tego doprowadziła, a jednocześnie zastosować magnezowy produkt leczniczy (zgodnie z Ustawą Prawo farmaceutyczne, produkt leczniczy to substancja lub mieszanina substancji przeznaczona do zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi) 5.Taki preparat, lek, ma za zadanie wyrównać niedobory kliniczne tego pierwiastka w organizmie, leczyć hipomagnezemię. Warto również wspomnieć, że suplementy diety nie podlegają takim obostrzeniom rejestracyjnym jak produkty lecznicze. Aby suplement diety wprowadzić na rynek, nie potrzeba kompletu wyników z długoletnich badań klinicznych. Można powiedzieć, że wystarczy jedynie notyfikacja na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego wzoru opakowania i ulotki [6, 7]. Cała odpowiedzialność za produkt złożona jest na producenta. Stąd spotykane są przypadki zafałszowań suplementów diety co do składu i ilości substancji czynnych [10].

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę, wybierając preparat z magnezem? Przede wszystkim na skład. Mnogość preparatów magnezowych to również duża ilość różnych związków, w których ten pierwiastek występuje. Dla naszego organizmu ważna jest biodostępność związku magnezu, czyli stopień w jakim ten pierwiastek przedostaje się do krwioobiegu, a potem do tkanek docelowych. Badania wykazały, że organiczne związki magnezu (mleczan, cytrynian, asparaginian), wchłaniają się znacznie lepiej niż postacie nieorganiczne (tlenek, chlorek) [8]. Witamina B6 występująca w dobrych preparatach z magnezem, dodatkowo może zwiększyć wchłanianie tego pierwiastka o ok. 20-40% [9].

Wybierając preparat magnezowy nie należy zapominać o tym, kto jest jego producentem. Firmy farmaceutyczne o ugruntowanej pozycji na rynku leków, zrzeszone w organizacjach dodatkowo narzucających sobie wysokie standardy etyczne jak: INFARMA (Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych) czy PASMI (Polskim Związku Pracodawców Leków Bez Recepty) są zobowiązane do przestrzegania wszelkich norm prawa i przepisów obowiązujących w danym państwie, ale także tych narzuconych sobie odgórnie przez te związki. Daje to gwarancję wysokiej jakości leków czy suplementów diety, które są produkowane przez członków ww. organizacji.

Opracowano przez: Barbara Piękosz; Joanna Ścisłowska.

Poznaj produkty Magne B6:

ZOBACZ PRODUKTY

 

MAT-PL-2101082-1.0-04/2021

Do góry