
Jednym z następstw długo utrzymującego się niedoboru magnezu są mimowolne skurcze mięśni szkieletowych.. Niejednokrotnie stają się one dokuczliwe i bardzo bolesne. Mogą trwać od kilku sekund do kilkunastu minut! Mięśnie podczas skurczu są bardzo twarde, a jego siła jest tak duża, że może prowadzić do powstania siniaka, a także wymagać ręcznego rozciągania zajętego mięśnia. Najczęściej skurcze obejmują mięśnie podudzia, tylnej części uda, łydek, mięsień czterogłowy uda, mięśnie stóp, rąk, brzucha – a nawet mięśnie powiek!
Do najważniejszych przyczyn powstawania mimowolnych skurczów mięśni należą zaburzenia kontroli nerwowo-mięśniowej, odwodnienie, niedobór elektrolitów oraz zmęczenie mięśni. Duży wysiłek fizyczny lub intelektualny, albo trwale utrzymujący się bodziec stresowy zaburzają koordynację i kontrolę mięśniową, prowadząc do utraty wody i elektrolitów (magnezu, chlorku sodu , potasu i wapnia). Innego zdania jest Martin Schwellnus z University of Cape Town, który poddał w wątpliwość hipotezę odwodnienia i utraty elektrolitów jako przyczynę skurczów mięśni. Badając grupę triathlonistów doszedł do wniosku, że za ich powstanie odpowiedzialna jest podwyższona aktywność nerwowo-mięśniowa oraz niedokrwienie mięśni.
Choć przyczyna powstawania skurczów mięśni nie została do końca poznana i stała się obiektem sporów zespołów badawczych, to nie do podważenia jest rola magnezu w tym procesie. Na uwagę zasługuje fakt, że znaczne jego ilości (40-50%) znajdują się w tkankach miękkich, głównie w mięśniach. Jest on bowiem odpowiedzialny za prawidłowe przewodnictwo nerwowe (zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową, leżącą u podstaw mimowolnych skurczy), jak również utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi, a więc również ukrwienia mięśni.
Pamiętajmy, że pojawiające się skurcze są również sygnałem wysyłanym przez nasz organizm, świadczącym o niedoborze magnezu. Tylko od nas zależy czy go zbagatelizujemy narażając się na znacznie poważniejsze dla zdrowia konsekwencje wynikające z niedoboru tego makroelementu – napady tężyczki, zaburzenia rytmu serca czy stany lękowe, czy dostarczymy naszemu ustrojowi odpowiednią jego podaż.
mgr farm. Artur Rakowski
Poznaj produkty Magne B6:
- Schwellnus M P. Cause of Exercise Associated Muscle Cramps (EAMC) — altered neuromuscular control, dehydration or electrolyte depletion? Br J Sports Med 2009; 43: 401-408
- Muscle cramp. Peer-Reviewed by: Colin F. Moseley, MD http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00200
MAT-PL-2101082-1.0-04/2021