Jednym z kluczowych biopierwiastków niezbędnych w procesie rozwoju dziecka jest magnez....
W tym okresie w organizmie dziecka przeważają reakcje syntezy (tworzenia, reakcje anaboliczne), które napędzane są przez energię i składniki odżywcze pozyskiwane z odżywienia. Katalizatorem wielu z tych reakcji jest magnez, który ponadto bierze udział w produkcji wysokoenergetycznych związków, będących „paliwem” dla tych procesów. Niestety według danych Instytutu Żywności i Żywienia całkowita zawartość magnezu w naszej diecie znacząco się obniżyła. Spowodowane jest to agresywnymi metodami technologicznymi oraz obróbką cieplną, która sprzyja powstawaniu nierozpuszczalnych i trudno przyswajalnych związków magnezu.
W okresie wzrostu intensywnym przemianom podlega układ ruchu. Kości ulegają mineralizacji, dzięki czemu stają się twarde i odporne na złamania. Stanowią w ten sposób odpowiednią podporę dla rozrastających się mięśni młodego człowieka. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie tylko wapń bierze udział w kościotworzeniu. Istotną rolę spełnia również magnez, który wchodząc w skład hydroksyapatytu zwiększa jego wytrzymałość. Ponadto bierze udział w syntezie witaminy D, która również spełnia istotną rolę w procesie mineralizacji.
Magnez reguluje także przewodnictwo-mięśniowe utrzymując odpowiednie napięcie mięśni rosnących dzieci. Przewodnictwo nerwowe zapewnia odpowiednią koordynację ruchową i rozwój fizyczny. Magnez jest jonem o działaniu uspokajającym – wycisza nadmierne pobudzenia neuronów, dzięki czemu dzieci nie są nadpobudliwe w tym okresie życia.
Na rozwój dziecka przypada również okres wytężonego wysiłku umysłowego. By proces ten przebiegał bez zakłóceń warto zastanowić się nad suplementacją magnezu. Udowodniono bowiem, że magnez poprawia przewodzenie między neuronami, wpływając pozytywnie na procesy uczenia się i zapamiętywania. Dodatkowo jego właściwości uspokajające zwiększają odporność na stres wywołany nadmiarem obowiązków oraz zapewniają zdrowy i fizjologiczny sen.
Zamknij